‘Artık kazandırmayan Erdoğan AK Parti’ye yük mü?’

AK Parti’de seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme toplantıları devam ediyor. Karar yazarı Ahmet Taşgetiren’e göre de, “neden kaybettik” sorusu masadan kalkmadıkça AK Partililerin gözüne uyku girmiyor. Erdoğan’ın partiyi bir lider partisine dönüştürdüğünü ve ‘Başımızda Erdoğan oldukça kazanırız’ duygusunu yerleştirdiğini belirten Taşgetiren, 2015 ile başlayan seçim yenilgilerinin “Erdoğan artık kazandırmıyor mu?” sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti. Erdoğan sonrası arayışlarına da değinen Taşgetiren “Ak Parti’nin Erdoğan ile ilgili her türlü ‘zaaf’ tartışmasını yapması son derece zordur. Çünkü ’Yerine ikame edilecek’ isim sıkıntısı vardır. Ama bir ’özgüven sarsıntısı’nın parti iklimini etkilemesi de kaçınılmazdır.” diye yazdı. Taşgetiren’in yazısının bir bölümü şöyle:

“31 Mart’tan buyana Erdoğan’ın Ak parti kadrolarıyla buluştuğu her ortamda ’Neden kaybettik?’ sorusunun masadan kalkmıyor oluşu, kayıpların nasıl uyku kaçırdığının göstergesidir.

1994’ten beri tırmanan bir lider Erdoğan. İstanbul Belediye Başkanlığı zaferini arkasına alıp, oradan cezaevine gidişini bile zafer yürüyüşünün merhalesi haline getiren, sonra partisine kurulduğundan kısa süre sonra hem de Meclis’in üçte ikisini kontrol edecek bir iktidar kapısını açan, sonra kapatma davalarını atlatan, sonra 15 Temmuz’da darbe girişimini püskürten….

İleri, ileri, ileri…

Bu, her siyasi hareketin müntesiplerine ’Başımızda Erdoğan oldukça kazanırız’ duygusu kazandırırdı, Ak Parti bünyesine de böyle bir heyecan verdi.

2014, Erdoğan’ın siyasi zafer yürüyüşünün Cumhurbaşkanlığı ile, yani devletin tepe noktasına ulaşmasıyla taçlandığı senedir.
Ama sanki ondan sonra da bir sancı ortaya çıkar. Sistem sancısı. Sistemde Başbakan vardır, icra ondan sorulur, o sorumludur, Cumhurbaşkanı sisteme göre sorumsuzdur. Ama Erdoğan, ’İcranın başı’ rolünü içerde gerilime yol açacak biçimde etkin kullanmak ister.

2015 7 Haziran seçimlerinde, Erdoğan partisi adına seçim meydanlarındadır, ama seçim sonucunda Ak Parti tek başına hükümet kurma imkânını kaybeder. ’Neden düştük?’ sorgulaması o zaman başlar. Erdoğan meydanlara çıktı ama kaybedildi… Neden?

2019 yerel seçimlerinde Erdoğan yine meydanlardadır. Özellikle İstanbul’u ilçe ilçe dolaşır. Ama 31 Mart’ta 18 bin oyla kaybedilir seçim, YSK marifetiyle seçim 3 Haziran’da yenilenir bu defa 800 bin oyla kaybedilir.

Acaba Erdoğan artık kazandıramıyor mu?

1ı4 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri… Erdoğan ilk turda seçilemez. Ancak ikinci turda ve ’kazamayacağı’ 6 masanın bileşenleri tarafından önceden ilân edilen Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 48 – 52 bandında bir skorla seçimi alır.

Ve 2024 31 Mart’ı… Erdoğan yine meydanlarda ve sonuç, Ak Parti’nin ikinci parti haline gelişi ve nerede ise Anadolu’nun CHP rengine boyanışı…

‘İrtifa kaybı…’ Erdoğan’ın seçim sonucuna ilişkin ilanı…

‘Erdoğan artık kazandırmıyor mu?’yu sormak zordur Ak Parti’de. Hele ’Erdoğan acaba kaybettiriyor mu?’yu sormak çok daha zordur. Belki ’Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak Ak Parti için meydanlara çıkmasa mı?’ gibi ürkek sözler söylenebilecektir.
Ak Parti’nin Erdoğan ile ilgili her türlü ‘zaaf’ tartışmasını yapması son derece zordur. Çünkü ’Yerine ikame edilecek’ isim sıkıntısı vardır. Ama bir ’özgüven sarsıntısı’nın parti iklimini etkilemesi de kaçınılmazdır. Halen toplantı üstüne toplantı yapılıyor, rapor üstüne rapor hazırlanıyor… İktidara yakın medyada muhtemelen ’zülf-i yâre dokunma’ kaygısıyla ‘ürkek’ analizlere rastlanıyor.

Ne denilmiş: Başarının yerini hiçbir mazeret karşılamaz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir